ABS vs PLA – porównanie filamentów

2

ABS i PLA to zdecydowanie najpopularniejsze plastikowe materiały wykorzystywane do drukowania przestrzennego. Ponieważ wiele popularnych modeli drukarek FDM, umożliwia wykorzystywanie zarówno filamentów ABS jak i PLA, warto być świadomym różnic jakie występują pomiędzy tymi termoplastykami.

Ogólne właściwości

ABS: materiał ten cechuje się stosunkowo dużą twardością i większą elastycznością niż PLA, wymagając jednocześnie wyższej temperatury topnienia. Ze względu na swoją wysoką kurczliwość ABS może być wykorzystywany tylko w drukarkach z podgrzewanym stołem. Temperatura ekstruzji ABS wynosi około 225 stopni Celsjusza. Recycling ABS jest łatwiejszy od recyclingu PLA.

PLA: drukowanie filamentem PLA może odbywać się w niższej temperaturze niż w przypadku ABS i nie wymaga stosowania podgrzewanego stolika. Temperatura ekstruzji wynosi od 180 do 200 stopni Celsjusza. PLA jest bardziej kruche – przez co mniej wytrzymałe niż ABS. Jako materiał biodegradowalny PLA uważa się za bardziej przyjazny środowisku naturalnemu niż ABS. Obiekty z PLA cechują się większym połyskiem niż obiekty z ABS. Drukowanie przy pomocy PLA jest łatwiejsze niż przy pomocy ABS, jednak ze względu na obniżoną temperaturę topnienia ilość zastosowań PLA jest znacznie ograniczona względem ABS.

Zapach

Zapach wydzielany przez filament podczas drukowania, zależy od kliku czynników. Jednym z nich jest sposób produkowania filamentu – doświadczeni adepci druku 3D wiedzą, że nawet filamenty tego samego rodzaju ale pochodzące od różnych producentów, mogą się znacznie różnić między sobą pod względem wydzielanego zapachu. Innym czynnikiem wpływającym na woń filamentu, jest zastosowana temperatura drukowania. Mając na uwadze to, że kwestia zapachu filamentów jest problemem złożonym, należy podkreślić, iż pomiędzy zapachem ABS a PLA można „wywąchać” znaczącą różnicę.

ABS: w trakcie drukowania filamenty ABS wydzielają wyraźny zapach topionego plastiku, który może być dość uciążliwy. Dodatkowo istnieją obawy, iż wdychanie oparów ABS może być czynnikiem rakotwórczym. Z tego powodu drukowanie ABS powinno odbywać się w wentylowanych pomieszczeniach.

PLA: z racji swojego roślinnego pochodzenia, PLA wydziela w trakcie drukowania słodki zapach, porównywany przez niektórych do zapachu spożywczego oleju roślinnego. Zapach PLA wydaje się być bardziej znośny od typowo plastikowego zapachu ABS.

Reakcja na wilgoć

Zarówno ABS jak i PLA powinny być przechowywane w suchych miejscach, z dala od wilgoci. Niestety zapewnienie takich warunków nie zawsze jest możliwe – przykładowo gdy filamenty zaabsorbują wilgoć z powietrza. W takich okolicznościach ujawnia się kolejna różnica pomiędzy ABS i PLA.

ABS: zawilgocony ABS można w łatwy sposób osuszyć przy użyciu gorącego suchego powietrza, używając do tego celu dehydratora żywności. W zwojach wilgotnego filamentu ABS tworzą się pęcherzyki powietrza, co może skutkować zapchaniem dyszy lub zerwaniem się zwoju. Wydruk z wilgotnego ABS cechuje się obniżoną jakością i dokładnością oraz wytrzymałością.

PLA: suszenie wilgotnego PLA jest znacznie bardziej problematyczne niż ma to miejsce w przypadku ABS. Nawet po dokładnym wysuszeniu, PLA może w trakcie drukowania utracić swoje właściwości, jako że po rozgrzaniu może wejść w reakcję z wodą. Zmianie może ulec współczynnik krystaliczności jak również temperatura ekstruzji. Ryzyko zapchania dyszy lub zerwania zwoju jest jeszcze większe niż w przypadku zawilgoconego ABS.

Udostępnij:

O autorze

3D Printed Yoda

Yoda, my name is. 3D printed I was. Passionate about 3D printing, I am. To me talk, if passionate about AM technology, you are. Disruptive force, I belief the 3d printing is. May the force be with you. Yeesssssss.

2 komentarze

  1. Witam, jeśli chodzi o filamenty to polecam pro3D. W zeszłym tygodniu kupiłem filament z tej firmy. Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony. Korzystam z ABSu i PLA i w tej cenie ciężko znaleźć materiał o tak dobrych parametrach.

Zostaw swoją odpowiedź