Baterie wydrukowane z grafenu ładują się w kilka sekund i działają ekstremalnie długo

1

Badacze z australijskiego uniwersytetu Swinburne opracowali koncept super baterii wydrukowanej z grafenu, cechującej się ekstremalnie długą żywotnością, nadzwyczajną pojemnością energetyczną oraz możliwością naładowania w kilka sekund.

Technicznie rzecz ujmując grafenowa bateria jest superkondensatorem, składającym się z wielu arkuszy grafenu tworzących powierzchnię, na której przechowywana jest energia. Wytworzony po raz pierwszy w 2004 r. grafen posiada niesamowite właściwości przewodzące, będąc jednocześnie materiałem bardzo elastycznym i stukrotnie bardziej wytrzymałym niż stal.

Grafenowy kondensator

Choć grafen od lat pozostawał w orbicie zainteresowań producentów baterii, to jednak z powodu bardzo wysokiej ceny jego otrzymywania, zainteresowania te nie mogły dotychczas zostać przekute w konkretne rozwiązania.  Sprawa zmieniła się diametralnie dzięki zastosowaniu procesu druku 3D, który znacząco obniża koszty produkcji grafenu.

Wyścig o wykorzystanie niezwykłych właściwości grafenu trwa pełną parą. Swoją grafenową baterię o nazwie G-King, zaprezentowała też chińska firma Dongxu Optoelectronics. Bateria o pojemności 4800 mAh, ładuje się kilkanaście minut, a jej żywotność wynosi 3500 cyklów.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

1 komentarz

Zostaw swoją odpowiedź