Ceramaker – druk 3D ceramiką

0

Ceramaker to korzystająca z technologii stereolitografii drukarka francuskiej firmy 3DCeram, która umożliwia wytwarzanie obiektów z światłoutwardzalnej pasty ceramicznej. Dzięki zastosowaniu komponentów w postaci hydroksyapatytu (HA), tlenku cyrkonu lub tlenku glinu, druk z pasty ceramicznej pozwala uzyskiwać przedmioty charakteryzujące się wysoką odpornością na działanie środków chemicznych, korozję oraz ścieranie. Ponadto wydruki cechują się świetną wytrzymałością i niską rozszerzalnością pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur.

Proces ceramicznego druku 3D, w fazie drukowania obiektu nie różni się swym przebiegiem od procesu stosowanego w innych drukarkach SLA. Inaczej sprawa ma się w przypadku fazy post-processingu, w trakcie którego wydrukowany obiekt wypalany jest w specjalnym piecu. W trakcie wypalania następuje uwolnienie żywicy oraz spieczenie ceramiki co powoduje dwudziestoprocentowy skurcz wydruku.

Ważące niemal półtora tony urządzenie posiada obszar roboczy o wielkości 300 mm x 300 mm x 110 mm i jest uzbrojone w laser UV 355 nm. System umożliwia wytwarzanie obiektów o minimalnej grubości warstwy wynoszącej 25 mikronów. Koszt drukarki to ok. 290.000 euro. Głównymi zastosowaniami technologii są dziedziny takie jak wytwarzanie implantów, komponentów dla przemysłu elektronicznego oraz wyrobów jubilerskich.
drukarka3d.pl-implant-z-ceramiki
drukarka3d.pl_ceramiczna_bizuteria

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź