Chiny: nowa technologia druku 3D z metalu

0

„Inteligentne mikro odlewy  i wykuwanie” (ang. intelligent micro casting and forging) to nazwa nowej technologii druku 3D z metalu, opracowanej przez badaczy z chińskiej uczelni technicznej Huazhong University of Science and Technology. Technologia stanowi swoiste 3 w 1, łącząc w sobie druk 3D z tradycyjnymi metodami odlewnictwa oraz obróbki metalu.

Części wykonane przy użyciu nowej technologii mają być bardziej elastyczne i wytrzymałe, niż w przypadku zwykłego odlewnictwa. Dodatkowo nowa metoda, wedle zapewnień twórców, będzie o 80% bardziej efektywna niż druk w technologii SLM, co wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, materiałem używanym do druku są metalowe druty, których koszt stanowi jedną dziesiątą proszku używanego w technologii SLM. Po drugie, w procesie do rozgrzewania metalu wykorzystywane są wyładowania łukowe, które zużywają jedną dziesiątą energii zużywanej przez wiązkę lasera.

Kolejną niewątpliwą zaletą nowej metody jest jej szybkość. Przykładowo dzięki jej użyciu możliwe jest wykonanie w dziesięć dni dwutonowego odlewu, na którego wykonanie w przypadku tradycyjnych metod potrzeba przeznaczyć trzy miesiące. Metoda pozwala tworzyć znacznie większe obiekty niż są w stanie wytworzyć dostępne na rynku drukarki SLM. Maksymalne rozmiary drukowanego obiektu to aż 5,5 x 4,2 x 1,5 m.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź