Czym jest druk 3D

1

Druk 3D (inaczej drukowanie przestrzenne, z ang. 3D Printing) to proces automatycznego wytwarzania przedmiotów fizycznych na podstawie trójwymiarowych modeli komputerowych. Metoda ta wykorzystywana jest zarówno do szybkiego tworzenia prototypów oraz ich form, jak również do tworzenia gotowych przedmiotów lub ich części składowych. Zakres możliwych do wytworzenia obiektów jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi: meble, zabawki, ubrania, protezy, miniaturowe repliki, jedzenie, budynki, a nawet tkanki.

drukarka bukbot reprap Podstawową cechą charakteryzującą drukowaniem 3D jest addatywność – wytwarzanie obiektu poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw materiału. Odróżnia to druk 3D od tradycyjnych metod wytwarzania, które mają charakter substraktywny – wytwarzanie obiektu polega na odejmowaniu kawałków materiału z jego większych bloków.Drukarka 3D jest więc rodzajem robota przemysłowego, służącego do przeprowadzania procesu drukowania 3D. Druk 3D uwalnia design z tradycyjnych ograniczeń, oszczędza czas, energię, materiały oraz konieczność korzystania z dodatkowych narzędzi oraz siły roboczej.

Proces drukowania 3D możemy podzielić na trzy etapy:
I. PROJEKTOWANIE (MODELOWANIE)
Projekt drukowanego przedmiotu tworzony jest za pomocą aplikacji do projektowania 3d lub poprzez zeskanowanie przedmiotu przy użyciu skanera 3D.
II. DRUKOWANIE
III. POSTPRODUKCJA

Udostępnij:

O autorze

3D Printed Yoda

Yoda, my name is. 3D printed I was. Passionate about 3D printing, I am. To me talk, if passionate about AM technology, you are. Disruptive force, I belief the 3d printing is. May the force be with you. Yeesssssss.

1 komentarz

Zostaw swoją odpowiedź