D3CRYPT3D – kryptograficzne remedium na piractwo 3D

0

Amerykański startup D3CRYPT3D uruchomił wersję beta programu służącego do ochrony własności intelektualnej przed naruszeniami do jakich może dojść przy użyciu technologii druku 3D. Oparta na wielowarstwowych algorytmach kryptograficznych aplikacja, niezwłocznie powiadamia właściciela projektu 3D, o każdej próbie nieautoryzowanego dostępu do zaszyfrowanego pliku z jego projektem. Jednocześnie osobie próbującej uzyskać dostęp do zawartości chronionego pliku, wyświetlana jest karta umożliwiająca kontakt z właścicielem pliku.

Program D3CRYPT3D nie wymaga żadnej specjalnej konfiguracji – wystarczy go zainstalować oraz zarejestrować się przy użyciu adresu email.  Równie łatwe jest samo korzystanie z aplikacji, sprowadzające się do „przeciągnięcia i upuszczenia” w oknie programu, plików wybranych do zaszyfrowania. Cały proces przedstawiono na poniższym filmiku instruktażowym:

W przeciwieństwie do umożliwiających szyfrowanie programów takich jaki WinZip oraz 7-Zip, aplikacja D3CRYPT3D nie kompresuje szyfrowanego pliku oraz nie zmienia jego rozszerzenia. Plik już po zaszyfrowaniu nadal może być uruchomiony w swojej natywnej aplikacji. Twórcy programu pracują nad kolejnymi funkcjami, w tym nad platformą online. Kompletna wersja aplikacji (oczekująca na patent) powinna być dostępna na początku przyszłego roku.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź