Druk 3D umożliwia produkcję krowiego mleka dla wegan

0

Perfect Day to amerykański starup, który zajmuje się drukowaniem krowiego mleka… dla wegan. Wydrukowany napój pozbawiony jest laktozy oraz białka A1, które stanowią częstą przyczynę problemów trawiennych pojawiających się w związku z konsumpcją tradycyjnego mleka. Kluczem do stworzenia „niezwierzęcego” krowiego mleka jest połączenie wydrukowanych w 3D struktur bydlęcego DNA ze specjalną odmianą drożdży.

Drukowane mleko zawiera trzy białka znajdujące się w tradycyjnym krowimi mleku – kazeinę, laktoglobuliną oraz laktoalbuminę. Uzupełnieniem tego proteinowego koktajlu stanowi skrobia kukurydziana oraz drożdże. Kluczowe dla całego procesu produkcyjnego jest drukowanie struktur krowiego DNA przy użyciu specjalnej biodrukarki 3D oraz przeprowadzany następnie proces fermentacji.

Twórcy drukowanego mleka
Twórcami projektu są dwaj pochodzący z Indii biotechnologowie – Perumal Gandhi oraz Ryan Pandya. Prace nad opracowaniem mleka trwały dwa lata i pochłonęły budżet wielkości 4 milionów dolarów. Finalny produkt powinien trafić na sklepowe półki w 2017 roku. Jego cena ma nie odbiegać od ceny zwykłego krowiego mleka. Nie wiadomo jeszcze czy amerykański urząd do spraw żywności i leków (FDA) wyrazi zgodę na określanie produktu Perfect Day nazwą mleko.
Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź