Emendo – program do walidacji i naprawy plików STL za mniej niż 50$

0

Druk 3D to proces pochłaniający czas, pieniądze oraz energię (w szczególności siły witalne, a czasem także kondycję psychiczną makera). Bywa, że najdrobniejszy błąd w projekcie CAD lub skanie obiektu, skutkuje wadliwym plikiem STL, którego wydruk przynosi twórcy jedynie frustrację i straty finansowe. Sposobem na zabezpieczenie się przed takim czarnym scenariuszem jest korzystanie z oprogramowania umożliwiającego wykrywanie i usuwanie błędów modeli 3D. Możemy w tym zakresie wybierać pomiędzy rozwiązaniami bezpłatnymi (takimi jak MeshLab lub Microsoft Model Repair) lub płatnymi (takimi jak profesjonalne wersje Netfabb Studio). Te pierwsze są co prawda darmowe, ale za to wolne i niezbyt funkcjonalne. Z kolei szybsze i bardziej rozbudowane rozwiązania płatne odstraszają  wysoką cenę – wynoszącą od kilkuset to kilku tysięcy dolarów amerykańskich. Sytuację tę ma szansę zmienić aplikacja Emendo, dostępna do nabycia za jedyne 49,95$.

program emendo do walidacji uszkodzonych modeli 3D

Stworzony przez spółkę Avante Technology z Wyoming program Emendo, jest narzędziem przeznaczonym zarówno dla użytkowników początkujących jak i tych zaawansowanych. Jeśli zależy nam na korzystaniu jedynie z podstawowych funkcjonalności, to proces pracy z programem będzie tak łatwy jak policzenie od jednego do trzech. Wystarczy przeciągnąć i upuścić w oknie aplikacji Emendo wybrany plik STL, by program rozpoczął automatyczne sprawdzanie i walidowanie pliku. Błędy rutynowe usuwane są automatycznie. Pozostałe błędy są podświetlane na modelu, czerwonym kolorem.

screen z aplikacji emendoProgram wskazuje na ilość, rodzaj oraz lokalizację wykrytych błędów. Umożliwia to projektantom CAD wyciągnięcie nauki z popełnionych przez siebie błędów i w konsekwencji udoskonalenie własnego warsztatu.

Po kliknięciu przycisku „napraw”, plik zostaje automatycznie naprawiony i staje się gotowy do wydruku. Samo wykrywanie i usuwanie błędów trwa zdecydowanie krócej niż ma to miejsce w przypadku bezpłatnych programów do naprawy siatki modeli 3D. Im bardziej skomplikowany model, tym przewaga w szybkości działania  jaką Emendo posiada nad programami freeware, jest bardziej widoczna. Dzieje się tak, gdyż aplikacja korzysta z zestawu opatentowanych algorytmów, zapewniających wysoką prędkość obliczeń, przy jednoczesnym zachowanie dokładności działania.

Nasze ulubione kryterium oceny produktu – stosunek ceny do jakości – wypada w przypadku Emendo znakomicie. Jedynym wyraźnym mankamentem aplikacji, jest fakt, że na dzień dzisiejszy mogą z niej korzystać jedynie użytkownicy urządzeń z systemem Mac OS v 10.9 lub nowsza. Na szczęście producent programu zapowiedział, iż wersja działająca na Windowsach pojawi się w pierwszej połowie 2015 r. Osoby zainteresowane Emendo, mogą nabyć tę aplikację w internetowym sklepie producenta lub u resellerów.

Źródło

Emendo - ocena aplikacji

76%
76%
Godny uwagi!

Największymi zaletami Emendo jest znakomita cena oraz łatwość i intuicyjność użytkowania. Aplikacja jest szybka i precyzyjna. Ilość funkcjonalności nie budzi zastrzeżeń. Jedynym czynnikiem obniżającym znacznie końcową ocenę jest ograniczona dostępność programu, z którego jak na razie mogą korzystać jedynie użytkownicy urządzeń z systemem Mac OS.

 • Cena
  9
 • Szybkość i precyzja działania
  8,5
 • Ilość funkcjonalności
  7
 • Łatwość obsługi
  9
 • Dostępność produktu
  5
Udostępnij:

O autorze

3D Printed Yoda

Yoda, my name is. 3D printed I was. Passionate about 3D printing, I am. To me talk, if passionate about AM technology, you are. Disruptive force, I belief the 3d printing is. May the force be with you. Yeesssssss.

Zostaw swoją odpowiedź