Filamet – druk metalem na desktopowej drukarce FDM

0

Do niedawna druk z metalu był dostępny wyłącznie dla dużych firm dysponujących milionowymi budżetami. Próbą zmienia takiego stanu rzeczy są prace nad stworzeniem tańszych technologii, takich jak Selective Inhibition Sintering. Innym podejściem do tematu są koncepcje druku z metalu przy użyciu popularnych technologii niskobudżetowych takich jak FDM. Przykładem realizacji takiej koncepcji jest startup The Virtual Foundry, który rozpoczął otwartą sprzedaż filamentu o nazwie „Filamet”.

Filamet został stworzony w oparciu o te same zasady co opracowana w Japonii w 1990 r. metoda Precious Metal Clay (PMC).  Materiał stanowi połączenie różnych rodzajów metalu osadzonych w organicznym spoiwie. Po umieszczeniu wydruku z Filametu w rozgrzanym piecu, elementy metalowe ulegają spieczeniu podczas gdy spoiwo wypala się, w efekcie czego otrzymujemy w 100% metalowy obiekt. Twórcy Filametu zapewniają, iż z ich materiału mogą korzystać posiadacze drukarek 3D drukujących z PLA.

www.drukarka3d.pl_filamet_przed_oszlifowaniem

Wydruk z Filamet przed wypaleniem

www.drukarka3d.pl_wydruk_z_filamet_wypalony

Wydruk z Filamet po wypaleniu

W chwili obecnej Filamet dostępny jest w trzech odmianach: brąz-PLA, brąz-ABS oraz miedź-PLA. Materiał sprzedawany jest w półkilogramowych szpulach o średnicy 1,75 mm i cenie 85$ za szpulę. Dodatkowo odmiana brąz-PLA dostępna jest również w szpuli o średnicy 2,85 mm.

Poniższy filmik prezentuje proces wypalania wydruku z Filametu, w celu uzyskania w pełni metalowych przedmiotów:

Osoby nie posiadające dostępu do pieca, mogą uzyskać metaliczne powierzchnie wydruków z Filametu poprzez oszlifowanie wydruku. Przed wypaleniem obiekty z Filametu zawierają 88.8% metalu. Wśród firm korzystających z materiału znalazł się między innymi włoski oddział Calvin Klein.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź