Nowy materiał do druku 3D implantów kości

1

„Hiperelastyczna kość” to nazwa nowego biomateriału do druku implantów kości, opracowanego przez badaczy z Northwestern University w stanie Illinois. Nowy biotusz cechuje się dużą elastycznością oraz wytrzymałością. Jego użycie umożliwia wydrukowanie implantów o dowolnym kształcie i wielkości (np. czaszki). Wydrukowany implant stanowi szkielet, który po wszczepieniu do organizmu pacjenta, wypełnia się strukturami komórek oraz naczyń krwionośnych, umożliwiając regenerację kości.

Podstawowym budulcem materiału jest występujący w kościach minerał o nazwie hydroksyapatyt. Ponieważ minerał ten jest niezwykle kruchy, twórcy hiperelastycznej kości połączyli go z PLGA – polimerem wiążącym ze sobą mineralne cząstki. Dodatkowo zastosowany polimer zapewnia materiałowi pożądaną elastyczność. Po ściśnięciu implant powraca do swojego pierwotnego kształtu, co umożliwia jego łatwiejsze wszczepianie do organizmu pacjenta.

właściwości mechaniczne biomateriału

Przewodnicząca zespołowi badawczemu profesor Ramille Shah, jest pewna, iż w niedalekiej przyszłości drukarka 3D będzie należała do podstawowego wyposażenia większości szpitali. Posiadając odpowiedni biotusz chirurg będzie mógł wydrukować pacjentowi indywidualnie zaprojektowany implant, w czasie nie przekraczającym 24 godzin.  Technologia ta powinna trafić do powszechnego użytku w przeciągu najbliższych pięciu lat. Obecnie materiał został z powodzeniem wykorzystany w badaniach laboratoryjnych do regeneracji kości szczurów.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

1 komentarz

  1. Pingback: Bioptinting - Hyperelastyczna kość z USA

Zostaw swoją odpowiedź