Jak zwiększyć zwrot z inwestycji w druk 3d?

2

Coraz więcej firm w ramach strategii rozwoju zaczyna poważnie rozważać implementację druku 3d w swojej organizacji. Czy inwestycja w druk 3d jest opłacalna? Jak zrobić to najefektywniej? Na co zwrócić uwagę wprowadzając druk 3d do własnych procesów produkcyjnych? Serwis usługowego druku 3d Sculpteo.com przeprowadził badania, których wyniki udzielają odpowiedzi na powyższe pytania, definiując jednocześnie pięć sposobów na zwiększenie zwrotu z inwestycji w technologie druku 3d.

1. Przyśpieszenie prac rozwojowych nad produktem

Druk 3d jest niezastąpiony w dziedzinie szybkiego prototypowania, umożliwiając rozwijanie modeli produktu w iterracyjny i wysoce responsywny sposób. Aby zaimplementować technologię druku 3d dla celu prac rozwojowych nad produktem, niezbędne jest zatrudnienie osoby z praktycznymi umiejętnościami tworzenia projektów przy użyciu oprogramowania CAD. Kolejnym krokiem jest inwestycja w drukarkę 3d lub alternatywnie skorzystanie z profesjonalnych usług druku 3d (takich jak Sculpteo, Shapeways czy i.materialise). Przykładowy proces prototypowania składa się z dziewięciodniowych okresów iterracyjnych: 2 dni na wykonanie projektu, 4-5 dni na pozyskanie wydruku zamówionego online oraz 2-3 dni na wprowadzenie zmian w projekcie. Idealnym przykładem może być case study BlendBow.

2. Tworzenie kastomizowanych wersji produktu oraz limitowanych serii produktu

Jedną z największych zalet druku 3d jest relatywnie niski koszt kastomizacji produktu.  Oznacza to, iż koszt i czas potrzebny do wydrukowania jednego egzemplarza  stu różniących się między sobą kastomizowanych obiektów, co do zasady nie różni się od kosztu i czasu wydrukowania stu egzemplarzy jednego obiektu. Przykładem takiej implementacji jest case study Skoda Fabia.

3. Zwiększenie elastyczności produkcji

Z natury druku 3d wynika możliwość produkcji w trybie „na żądanie” co pozwala na elastyczne zwiększanie lub zmniejszanie wolumenu produkcji, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Brak konieczność zapychania magazynów zapasami asortymentu, który można wydrukować  w dowolnym momencie, stanowi niewątpliwą oszczędność.

4. Optymalizacja kosztów produktów demonstracyjnych

Dzięki drukowi 3d niewielkim kosztem można tworzyć produkty demonstracyjne stanowiące wierne repliki przyszłego produktu końcowego. Przy odpowiedniej postprodukcji, powierzchnie wydrukowanego obiektu mogą osiągać gładkość równą gładkości powierzchni plastikowych obiektów odlewanych w kosztownych formach wtryskowych.

5. Obniżenie kosztów inwestycji w narzędzia i środki produkcyjne

W przypadku tradycyjnych metod produkcji, wyprodukowanie każdego produktu wymaga stworzenia specyficznego oprzyrządowania produkcyjnego, którego koszt może stanowić barierę wejścia dla danego produktu. W przypadku druku 3d nie ma konieczność tworzenia specyficznego oprzyrządowania potrzebnego do stworzenia określonego kształtu produktu – wystarczy jedynie plik z modelem 3d.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

2 komentarze

Zostaw swoją odpowiedź