Japonia: Bioprinting tkanek może być stosowany w leczeniu ludzi już w 2016 roku

0

Zespół badaczy pod przewodnictwem profesora Tsuyoshi Takato ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tokyo, skonstruował biodrukarkę 3D, która umożliwia drukowanie funkcjonalnych tkanek przyswajalnych przez organizm człowieka. Japońscy naukowcy ogłosili, iż w przeciągu 12 miesięcy będą w stanie wykorzystywać swoją technologię do druku skóry, chrząstek, kości i stawów w procesie leczenia ludzi.

Proces stosowany przez Japończyków bazuje na wykorzystaniu danych uzyskanych przy użyciu skanów wykonanych tomografem komputerowym, w celu wydrukowania implantów, które szybko zasymilują się z tkankami leczonej osoby. Wydrukowane organy składają się z pobranych od pacjenta komórek macierzystych – protokomórek zdolnych do rozwijania się w niemal każdej części ciała –  oraz z naśladującej strukturę narządów syntetycznej substancji podobnej do ludzkiego kolagenu.

Sztuczne białko wykorzystywane w procesie, zostało opracowane przez firmę Fujifilm w trakcie badań rozwojowych nad możliwościami wykorzystania kolagenu w filmach fotograficznych. Substancja mimo, iż nie jest pochodzenia zwierzęcego, to jednak jest z łatwością przyswajalna przez organizm i dodatkowo minimalizuje ryzyko infekcji, które towarzyszy tradycyjnym metodom transplantologii.

Głównym problemem procesu (trapiącym cały bioprinting) jest powstrzymanie zjawiska denaturacji cieplnej, polegającego na uszkadzaniu komórek i białek pod wpływem ciepła wytwarzanego przez biodrukarkę. Obecnie zespół profesora Takato skupia się na badaniach mających na celu wypracowanie najefektywniejszej metody rozwiązania tego problemu. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem naukowców, to do końca roku japońska biodrukarka 3D powinna otrzymać certyfikat japońskiego Urzędu Farmaceutyki i Urządzeń Medycznych, dopuszczający urządzenie do stosowania w leczeniu ludzi.

Uwzględniając wcześniejsze deklaracje rosyjskich naukowców pod przewodnictwem profesora Mirnova (obiecujących wydrukowanie funkcjonalnej nerki w 2018 roku), oraz prace amerykańskiego Organovo współdziałającego z Uniwersytetem Yale – można już oficjalnie mówić o globalnym wyścigu bioprintingowym.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

3D Printed Yoda

Yoda, my name is. 3D printed I was. Passionate about 3D printing, I am. To me talk, if passionate about AM technology, you are. Disruptive force, I belief the 3d printing is. May the force be with you. Yeesssssss.

Zostaw swoją odpowiedź