Olli – automatyczny autobus 3D od Local Motors

0

Pochodząca z Arizony firma Local Motors zaprezentowała swój nowy, wydrukowany w 3D pojazd – automatyczny, niewymagający kierowcy, wyposażony w sztuczną inteligencję napędzaną superkomputerem Watson IBM – elektryczny autobus „Olli”. Pojazd może pomieścić 12 pasażerów. Większość części, z których wykonany jest samochód, jest drukowana w mini fabrykach Local Motors, zaś czas potrzebny na wydrukowanie wszystkich elementów to jedynie około dziesięć godzin. Złożenie autobusu z wydrukowanych elementów zajmuje kolejną godzinę.

www.drukarka3d.pl_autobus_3d_olli

Olli naszpikowany jest licznymi umożliwiającymi automatyczną jazdę czujnikami, włączając w to radar, lidar (system wykrywania, działający na zasadzie podobnej do radaru, lecz wykorzystujący światło z lasera) oraz kamery. Wisienką na torcie wydaje się być zastosowanie w pojeździe komputera Watson, używającego system rozpoznawania języka, dzięki czemu Olli jest w stanie zrozumieć pytania pasażerów (dotyczące autobusu, technologii oraz mijanej okolicy) i udzielić na nie właściwej odpowiedzi.

Pierwsze dwa egzemplarze autobusu zamówiło już Las Vegas, a na wprowadzenie programu pilotażowego pod koniec 2016 roku, zdecydowały się również władze hrabstwa Miami-Dade. Olli wpisuje się w pełni w politykę ochrony środowiska, gdyż oprócz niespalinowego napędu, do jego produkcji wykorzystywane są materiały recyklingowe.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź