Paliwo rakietowe wydrukowane w 3D znacząco obniża koszty lotu w kosmos

1

Singapursko-australijski startup Gilmour Space Technologies opracował technologię druku 3D stałego paliwa rakietowego. Nowe paliwo jest efektywne energetycznie oraz znacząco tańsze  w produkcji, niż paliwo pozyskiwane tradycyjnie. Na dowód skuteczności opracowanego rozwiązania, firma przeprowadziła udany start rakiety własnej produkcji.

Oszczędność od 25% do 70%

Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D, koszty wystrzelenia rakiety z ładunkiem w postaci małego satelity do lotów suborbitalnych, spadają z  1 miliona do 750 tysięcy dolarów. Skala oszczędności zwielokrotnia się jeszcze bardziej w przypadku większych rakiet ekspediowanych na orbitę. W tym wypadku koszty maleją z 15 milionów do 5 milionów dolarów.

Autorska drukarka 3D

Gilmour Space Technologies  jest w trakcie konstruowania większej drukarki 3D, dzięki której w przeciągu 18 miesięcy będzie gotowa do komercyjnego wysyłania rakiet w przestrzeń kosmiczną. Konstrukcja własnego urządzenia jest niezbędna, gdyż do drukowania dwuskładnikowego paliwa nie nadaje się żadna z dostępnych na rynku drukarek.  Koszty stworzenia odpowiedniej drukarki kształtują się na poziomie kilkuset tysięcy dolarów. Dotychczasowe działania startup’u wymagały finansowania na poziomie około 2 milionów dolarów.

Renesans przemysłu kosmicznego

Testowy start rakiety napędzanej drukowanym paliwem odbył się 22 lipca w australijskim Queensland.

Gilmour Space Technologies rozpoczęła już współpracę z NASA oraz Kosmicznym Centrum Kennedy’ego w celu przygotowania kolejnych miejsc startowych. Realizując plany dalszej ekspansji,  spółka zamierza sięgnąć po kapitał zewnętrzny. Przemysł kosmiczny przeżywa obecnie swój renesans, a technologie druku 3D mają w tym fenomenie swój znaczący udział.
Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

1 komentarz

Zostaw swoją odpowiedź