RoVa4D – drukarka FDM drukująca w pełnym kolorze CMYKW

0

Kanadyjska firma ORD Solutions uruchomiła na Kickstarterze kampanię pierwszej na świecie desktopowej drukarki FDM drukującej w pełnym kolorze. Urządzenie o nazwie RoVa4D Full Color Blender, wytłacza do jednego hotendu pięć oddzielnych filamentów (biały, cyjan, czarny, magenta i żółty), które po zmiksowaniu tworzą jeden filament o wybranym kolorze. Cena drukarki to 3400 $

Pomysł miksowania filamentów o różnych barwach został zaczerpnięty z rozwiązań stosowanych w drukarkach atramentowych:

RoVa4D wyposażona jest łącznie w 3 oddzielne hotendy. Pierwszy umożliwia drukowanie w kolorze o dowolnej barwie i odcieniu, drugi pozwala na drukowanie z materiałów elastycznych takich jak NinjaFlex, natomiast trzeci służy do druku rozpuszczalnego materiału podporowego. Oprócz możliwości uzyskania pełnej palety kolorów CMYK +W, rozwiązanie zastosowane w kanadyjskiej drukarce ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki połączeniu pięciu różnych rodzajów filamentu, drukujący może tworzyć hybrydowe materiały o właściwościach najkorzystniejszych dla danego wydruku.

www.drukarka3d.pl-wydruki-na-rova4d

Innym ciekawym rozwiązaniem jest rezygnacja z chłodzenia hotendu przy użyciu wentylatora, na rzecz wprowadzenia systemu chłodzenia cieczą, podobnego w swym działaniu do działania chłodnicy samochodowej. Według zapewnień twórców system taki jest o wiele bardziej efektywny i zapobiega tworzeniu się zatorów.

Rozmiary pola roboczego drukarki wynoszą 12 x 12 x 12 cali (30,48 x 30,48 x 30,48 cm). Ważące 34kg urządzenie potrzebuje do pracy mocy 150 W. Szybkość druku wynosi 200 mm/s przy rozdzielczości 3,75 um w osiach X i Y oraz 10 um w osi Z. Wśród obsługiwanych materiałów znalazły się: PLA, ABS, Soft PLA, Ninjaflex, HIPS, PET, Laywood, Laybrick, PETT, Nylon i Carbon Fiber. Pełna specyfikacja tutaj.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź