Sprzedaż drukarek 3D w 2016 roku ponad dwukrotnie większa niż w 2015

0

Potwierdziły się ubiegłoroczne prognozy specjalistów z firmy analitycznej Gartner, którzy przewidywali, iż w 2016 roku wolumen sprzedaży drukarek 3D na świecie ulegnie podwojeniu. Według najnowszych szacunków obejmujących dane z pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku, ilość sprzedanych urządzeń osiągnie na koniec grudnia poziom 455.000 sztuk. W roku 2015 sprzedano na świecie łącznie 219.168 drukarek 3D.

Tegoroczny 108%-owy wzrost sprzedaży jest zdaniem specjalistów Gartnera jedynie przedsmakiem wzrostów czekających nas w najbliższych pięciu latach. Zgodnie z przewidywaniami zawartymi w raporcie „Printers, Worldwide, 2016” wolumen sprzedaży drukarek 3D w 2020 roku powinien dojść do poziomu 6,7 milionów sztuk rocznie. Z kolei już w 2019 roku, aż 10% ludzi na świecie będzie właścicielami co najmniej jednego przedmiotu zawierającego elementy wytworzone przy użyciu druku 3D.

Pete Basiliere będący członkiem zarządu Gartner jest przekonany, iż druk 3D nie powinien być już postrzegany jako technologia niszowa. Jego zdaniem wytwarzanie addytywne posiada na tyle szerokie spektrum zastosowań  przyjętych zarówno przez biznes jak i konsumentów, że zdecydowanie zasługuje już na miano technologii głównego nurtu. Rozwój sprzętu i oprogramowania w połączeniu ze stale rosnącą bazą materiałów do druku 3D, stanowi solidne fundamenty dla dalszych wzrostów tego rynku.
drukarka3d-pl_prognozy_gartner_2014
Prognozy rozwoju rynku druku 3D opublikowane przez Gartner w 2014 roku

Państwami wiodącymi prym w nowej rewolucji przemysłowej 3D są USA, Niemcy Wielka Brytania, oraz kraje Beneluxu. Zdaniem analityków Gartnera w najbliższych latach do czołówki dołączą również Chiny. Głównym zastosowaniem technologii przyrostowych nadal pozostanie szybkie prototypowanie, jednak znacząco wzrośnie również udział druku 3D w procesie produkcji w pełni użytecznych komponentów.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź