WinSun wydrukował najwyższy na świecie budynek 3D oraz ekskluzywną willę

0

Chińska korporacja budowlana WinSun (Yingchuang) to obecnie niekwestionowany lider w dziedzinie tworzenia budowli z wykorzystaniem technologii druku 3D, w skali całego globu. O deweloperze z kraju środka zrobiło się głośno w zeszłym roku, gdy zaprezentował wydrukowane w dobę miniosiedle składające się z dziesięciu domków o powierzchni 200 metrów kwadratowych każdy. Minęło dziesięć miesięcy a firma ponownie zadziwiła świat prezentując dwie imponujące budowle wydrukowane w ekspresowym tempie na terenie Parku Przemysłowego Suzhou. Pierwszy z obiektów to ekskluzywna willa o powierzchni 1100 metrów kwadratowych, zaś drugi to pięciu-kondygnacyjny wieżowiec, będący najwyższym na świecie budynkiem wydrukowanym w 3D.

WinSun jawi się jako gigant pod każdym względem. W ciągu 12 lat funkcjonowania na rynku chińskim, firma dorobiła się 98 krajowych patentów w dziedzinie procesów technologicznych oraz nowoczesnych materiałów budowlanych i dekoratorskich. Korporacja zatrudnia ponad dwustu wysoce wykwalifikowanych pracowników, realizujących ogromne przedsięwzięcia budowlane (takie jak współuczestnictwo w budowie 95% chińskich teatrów). Stosowaniem druku 3D w budownictwie WinSun zajmuje się od 2004 r – z wielkimi sukcesami.

Jak twierdzi CEO firmy – Ma Yi He, podstawą dla obecnych osiągnięć WinSun było opracowanie unikalnego materiału do druku – składającego się z odpadów budowlanych, włókien szklanych, piasku, specjalnego utwardzacza oraz cementu. Kolejnym krokiem było stworzenie największej na świecie budowlanej drukarki 3D – o wysokości 6,6 metra, szerokości 10 metrów oraz długości 150 metrów. Tak gigantyczna maszyna umożliwia dziesięciokrotne zwiększenie szybkości stawiania konstrukcji, przy jednoczesnym zredukowaniu zużycia energii nawet o 70%. Ostatnim elementem układanki jest autorskie oprogramowanie komputerowe umożliwiające przetwarzanie złożonych projektów architektonicznych.

www.drukarka3d.pl_technologia_budownictwa_3d_winsun

Schemat drukowania konstrukcji o wysokości powyżej 100 metrów

www.drukarka3d.pl_budownictwo_3D_winsunProjekt ekskluzywnej willi został przygotowany na zlecenie Tomson Group – tajwańskiego potentata rynku nieruchomości. Całkowity koszt budowli o powierzchni 1100 metrów kwadratowych, to jedyne 161 tysięcy dolarów amerykańskich! Winsun otrzymało już zamówienia na wybudowanie dziesięciu kolejnych willi opartych o ten sam projekt.

www.drukarka3d.pl_willa_wydrukowana_w_3D_winsunwww.drukarka3d.pl-winsun-willa-3dNiemniej imponująco co willa, prezentuje się pięciopiętrowy wieżowiec mieszkalny. Obie budowle stanowią jednak tylko zajawkę naprawdę mocarstwowych planów Winsun. Firma nawiązała właśnie współpracę z Nile Sand Material Technology Co. LTD, której celem jest wybudowanie w ciągu 24 miesięcy, dwunastu pustynnych „fabryk marzeń” wydrukowanych przy użyciu piaskowej drukarki 3D. Winsun zamierza również eksportować swoje technologie globalnie, otwierając własne fabryki w 20 krajach na całym świecie.

www.drukarka3d.pl_wiezowiec_wydrukowany_w_3Dwww.drukarka3d.pl_-winsun-dom_3DŹródło, zdjęcia: Li / 3ders.org

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź