Zortrax M 300 – drukarka dużego kalibru

0

Drukarki olsztyńskiej firmy Zortrax przyzwyczaiły nas do nieustannych wzrostów – wolumenu sprzedaży,  generowanych zysków czy popularności wśród użytkowników 3D Hubs. Tym razem wzrost odnotowuje pole robocze flagowego urządzenia M 200, które podrasowane kilkoma ciekawymi rozwiązaniami technicznymi wraca jako nowy model Zortrax M 300. Premiera nowej drukarki nastąpiła w ramach amsterdamskich targów branżowych Additive Manufacturing Europe 2016.

Pole robocze drukarki Zortrax M 300 wynosi 30 cm x 30 cm x 30 cm, przy ogólnych gabarytach urządzenia: 49 cm x 49 cm x 56 cm. Tak duże pole robocze umożliwi drukowanie w jednym kawałku zdecydowanie większych obiektów takich jak kask motocyklisty – co Zortrax obrazowo przedstawia w nowym klipie reklamowym:

Bazując na konstrukcji M 200, nowa drukarka Zortrax została usprawniona kilkoma interesującymi rozwiązaniami. Powiększone zostały szpule z materiałami do druku, które teraz umożliwiają dodatkowo podgląd zużycia filamentu, co ułatwia planowanie następnych wydruków. Ponadto komora drukująca została wyposażona w osłony chroniące wydruk przed wpływem czynników zewnętrznych oraz stabilizujące temperaturę we wnętrzu komory. Rozdzielczość druku z pojedynczego ekstrudera wynosi od 90 do 300 mikronów. Komunikacja z urządzeniem odbywa się poprzez kartę SD. Tak jak M 200, tak również M 300 jest urządzeniem klasy „plug-and-play”, co oznacza iż użytkownik otrzymuje złożone i skalibrowane urządzenie gotowe do druku natychmiast po podłączeniu do zasilania. Drukarka obsługiwana jest przy pomocy oprogramowania Z-Suite.

Firma planuje udostępnić dla M 300 cztery rodzaje filamentu:

  • Z-ULTRAT – wszechstronny materiał idealny do tworzenia prototypów o właściwościach zbliżonych do modeli wytworzonych przez wtryskarki przemysłowe;
  • Z-HIPS – materiał przeznaczony do wytwarzania większych modeli cechujących się regularną strukturą o matowym wykończeniu, nadającym obiektom gładką powierzchnię;
  • Z-GLASS – światło-przepuszczalny materiał nadający się do druku prototypów produktów, które docelowo mają być wykonane ze szkła lub przezroczystego plastiku;
  • Z-PETG – materiał do drukowania prototypów mechanizmów ruchomych narażonych na kontakt z chemikaliami. Cechuje się on wysoką wytrzymałością fizyczną oraz odpornością na wpływ soli, kwasów oraz zasad.

www.drukarka3d.pl_Zortrax_M300_szpula

M 300 z pewnością ma szansę zadowolić wielbicieli modelu M 200, stanowiąc ciekawe uzupełnienie oferty Zortraxa. Nie można w tym miejscu jednak nie wspomnieć o modelu M 120, który mimo zapowiedzi medialnych nigdy nie trafił do szerokiej sprzedaży – oby model M 300 nie podzielił jego losów. Podobnie ma się sprawa z drukarką Zortrax Inventure, która również póki co nie trafiła jak dotąd do regularnej sprzedaży.

Źródło

Udostępnij:

O autorze

Drukarka 3D

Zostaw swoją odpowiedź